Přejít k hlavnímu obsahu

Děkujeme za Váš podpis!
Doručme výzvu adresátům

Pomozte nám výzvu rozšířit a hlavně výzvu doručit ministrovi průmyslu a obchodu a ministryni životního prostředí. Je nejvyšší čas začít s přípravou na další zimu!

Jak na to? Stačí tři jednoduché kroky

1. Pošlete výzvu dvěma známým na Facebook

Vyberte si přes jakou platformu chcete oslovit známé či přátelé. V novém okně se Vám otevře nástroj pro posílání zpráv Vámi vybrané platformy se zpětným odkazem na naši výzvu Uber plyn.

MessengerWhatsAppTelegramEmail

2. Zkopírujte výzvu ministrovi a ministryni

Klikněte na tlačítko Napsat ministryni a ministrovi. Do nástroje pro sdílení, který se Vám otevřel v novém okně, v kopírujte text v okně pod tlačítkem. Text výzvy bude obsahem Vašeho příspěvku na Facebooku.

  1. Klikněte do okna s otevřeným dopisem
  2. Pro výběr celého textu dopisu stiskněte zároveň CTRL + A
  3. Pro kopírování označeného textu stiskněte zároveň CTRL + C
  4. Pro vložení zkopírovaného textu do okna pro sdílení stiskněte CTRL + V

Vážená paní ministryně,
Vážený pane ministře,

invaze ruské armády na Ukrajinu potvrzuje, že je na čase se zbavit závislosti na fosilních palivech a rozjet masivní úspory, zateplování domů a instalaci fotovoltaik a tepelných čerpadel. Proč? Příští zimu musíme méně plýtvat a spalovat méně fosilních paliv.

Nastavte prosím dotace na zateplování a solární panely tak, aby na ně dosáhly i chudší rodiny, nejzranitelnějším pomozte s náklady skrze sociální tarify na energie, zaveďte rozumnou a pro stát výhodnou provozní podporu pro nové fotovoltaické elektrárny a odstraňte bariéry pro komunitní energetiku v ČR.

Děkuji

#uberplyn

3. Označte
adresáta

Nezapomeňte označit adresáty - ministryni Annu Hubáčkovou a ministra Jozefa Síkelu. Stačí napsat @annahubackovaa, @JozefSikelaMinistr. Z nabídky Facebook profilů, vyberte Annu Hubáčkovou, ministryni životního prostředí a Jozefa Síkelu, ministra průmyslu a obchodu.

Proč podepsat výzvu?

Co díky Vám můžeme prosadit?

Teplo domova pro seniory a chudé rodiny na venkově.

Ministerstva musí nastavit dotace na zateplování a solární panely tak, aby na ně dosáhly opravdu všichni. Pro ty nejchudší plnou podporu, pro nízkopříjmové dotaci aspoň 75 % nákladů. Nyní dotace pokrývá jen 50 % investice a lidé s nízkým příjmem si to nemohou dovolit. Plýtváme energií zcela zbytečně a ještě peníze odtékají ruskému agresorovi. 

Únosné ceny energií pro nejzranitelnější.

Ne každý má možnost zateplit si dům, třeba protože žije v nájmu. Přesto je nutné chránit i tyto chudší domácnosti před neúnosnými cenami energií. Proto je potřeba, aby ministerstvo průmyslu zavedlo kategorii sociálně zranitelného zákazníka a takovým lidem pak stát pomáhal s placením nadměrných účtů za elektřinu, plyn či teplo.

Co střecha, to solár. Co město, to vlastní bioplynka.

Požadujeme, aby stát podporoval provoz nových fotovoltaických elektráren, bioplynových stanic na komunální odpad a také větrných turbín. Vše samozřejmě s ohledem na ochranu přírody a lidí. 

Aby sdílení elektřiny byla brnkačka.

Vláda musí urychleně zajistit vznik nového energetického zákona, aby si občané mohli jednoduše vyrábět čistou energii a srazit svoji závislosti na drahých dodávkách ze sítě. Sdílení elektřiny mezi sousedy i obcemi v regionu musí být snadné a dostupné.

Co můžu dělat?

Domácnost, která na vytápění spotřebuje 40 GJ tepla ušetří snížením pokojové teploty o jeden stupeň za rok 2,4 GJ, tedy zhruba 670 kWh zemního plynu. Při ceně 2 Kč/kWh jde o úsporu 1340 Kč za rok, při vyšší ceně se úspora proporcionálně zvýší.
V případě snížení teploty o jeden stupeň ve všech místnostech v budovách, které používají zemní plyn k individuálnímu vytápění, by Česká republika mohla ušetřit zhruba 200 milionů kubických metrů zemního plynu. V případě snížení teploty o jeden stupeň ve všech místnostech v budovách, které jsou připojeny k dálkovému vytápění se zdrojem spalujícím zemní plyn, by Česká republika mohla ušetřit zhruba dalších 45 milionů kubických metrů zemního plynu.
Celkem je to více než 3 % celkového dovozu plynu z Ruska. V případě snížení teploty o tři stupně, můžeme tak snížit dovoz o téměř 10 %. Nezapomeňme 87 % zemního plynu Česko v roce 2021 dovezlo z Ruska. Za plyn ruskému režimu platíme 170 milionů korun každý jeden den.

Co jsme dokázali
za posledních 10 let?

2021
S čistými zdroji jsme nezávislí

Vaše zapojení, naše úsilí včetně řady dalších vedla k úspěchu – schválení novely zákona o podporovaných zdrojích. Pokud vláda na základě zákona nastaví stabilní podmínky pro obnovitelné zdroje, budou naše města, obce i firmy soběstačnější a nezávislejší na fosilních palivech. 

2020
Soběstačnější díky větru

Vláda navrhla podpořit rozvoj větrných elektráren, jak jsme usilovali. Výroba energie z větru je nezbytný krok k větší energetické soběstačnosti. Každá nová větrná elektrárna přiškrtí odliv peněz do Ruska a zvýší kvalitu ovzduší. Provoz větrné elektrárny nic nestojí, jakmile ji jednou postavíme, vyrábíme energii velmi levně. 

2019
Dotace na čisté zdroje

Také jste využili kotlíkovou dotaci? Spolu s dalšími jsme prosadili, že tyto dotace podpoří pouze zdroje tepla, které neničí lidské zdraví spalováním špinavého uhlí. Domácnosti teď využívají k topení obnovitelné zdroje. Mimochodem, aktuální kolo kotlíkovek od 1.5.2022 už nepodpoří ani kotle na plyn.

2018
Chceme zdravé ovzduší

Ochránili jsme zdraví lidí. Přesvědčili jsme totiž vládu, aby se nezapojovala do žaloby na nové evropské limity pro znečištění ovzduší z uhelných elektráren. 

2016
Bráníme ty nejzranitelnější

Vypadalo to na velký průšvih – nová tarifní struktura. Díky ní by účtování elektřiny bylo nespravedlivé a neekologické. Zasáhlo by ty nejzranitelnější skupiny obyvatel – samoživitelky a nízkopříjmové. Do naší výzvy se zapojily tisíce lidí a tento návrh skončil v propadlišti dějin.

2015
Střecha je víc než rypadlo

Díky naší společné práci vláda potvrdila platnost limitů těžby uhlí tam, kde chrání domovy lidí před rypadly. Zájmy těžebních firem nejsou důležitější než střecha nad hlavou. 

2013
Chráníme zdraví lidí

Přesvědčili jsme poslance a poslankyně, aby se postavili za zdraví lidí a zastavili  Rusnokovu úřednickou vládu, která chtěla prolomit limity těžby uhlí na Mostecku. 

2012
Zateplujeme stovky domů ročně

Vláda díky nám a Vašemu podpisu vyčlenila peníze z emisních povolenek na zateplování domů. Dnes se díky dotaci Nová zelená úsporám zateplují stovky domů ročně. Jo a jen tak mimochodem, vláda využila přesně náš návrh.

10 Listopad 2022

Na co spotřebujeme nejvíce energie a jak uspořit?

Čist celý článek

#Energetika

4 Říjen 2022

Všechno bude jinak? Zastropování cen a spotový tarif

Čist celý článek

#Energetika