Přejít k hlavnímu obsahu
Karel Mozgva
Karel Mozgva, předseda aglomerace Dolní Lhota
Dolní Lhota
Náklady: 1 200 000 Kč
Výkon: 30 kWp
Využití: nahradí 20 % spotřeby energie budovy ČOV
Zdroj financí: vlastní zdroje z výnosů ČOV

Starostové Svazku obcí aglomerace Dolní Lhota na Zlínsku se v roce 2016 rozhodli pro realizaci malé fotovoltaické elektrárny na střeše nově vybudované společné čistírny odpadních vod. Zvolili instalaci o velikosti 30 kWp, tedy 115 panelů. Čistírna dokáže využít veškerou vyrobenou elektřinu a ročně ušetří náklady na energii ve výši 106 000 Kč. Předseda svazku obcí Karel Mozgva odhaduje návratnost projektu na devět let. Aby si pojistili ziskovost projektu i po této době, rozhodli se v Dolní Lhotě investovat také do prodloužení záruky na celý systém na 20 let. 

Financování projektu se rozhodli si ve svazku obcí zajistit sami. Jak? Z výnosů čistírny. Díky tomu se vyhnuli administrativě spojené se zadávacím řízením, které často vyžadují dotační programy i na projekty pod zákonnou hranicí dvou milionů. Dodavatel projektu v ceně 1 200 000 Kč zpracoval jak projektovou dokumentaci a realizaci, tak zajistil vydání licence Energetického regulačního úřadu a Smlouvu o připojení do sítě.

Fotovoltaika pohání čistírnu odpadních vod

Elektrárna svazku obcí Dolní Lhota: Jednoduše a rychle
předseda Svazku obcí aglomerace Dolní Lhota: Karel Mozgva

Právě tak by se dala shrnout zkušenost Svazku obcí aglomerace Dolní Lhota. Hlavním hybatelem projektu fotovoltaiky na střeše čistírny odpadních vod a předsedou svazku je bývalý starosta Dolní Lhoty, Karel Mozgva, který nám poskytl krátký rozhovor.

Jaká byla Vaše hlavní motivace pro pořízení fotovoltaiky?

Úspora financí. Spočítali jsme si, že za dobu životnosti se elektrárna vyplatí. Investiční náklady byly něco přes milion dvě stě tisíc korun, doba návratnost by měla být asi devět let. Dál už bude elektrárna jen vytvářet zisk. 

A naplnila se vaše očekávání?

Ano, naprosto. Naposledy, co jsem si to počítal, tak nám elektrárna ušetřila za 12 měsíců 106 000 korun za odběr elektřiny.

Využili jste nějakou dotaci?

Kdepak. Spočítali jsme si návratnost a nebyla potřeba. I díky tomu byl náš projekt jednodušší. Zadali jsme standardní výběrové řízení a realizační firma to zařídila celé, projekt i montáž.

V každém projektu je nějaké ale, narazili jste na něco? 

Nenarazili, dokonce ani při připojování u Eonu. Elektrárna pokrývá asi 20 % spotřeby ČOV, takže nemáme žádné přetoky do sítě, a to ani v létě. Neřešili jsme proto s distributorem smlouvu na prodej elektřiny ani neplánované přetoky.