Přežijeme budoucí zimu v teple? Kolik za to zaplatíme a co se stane, když Rusko vypne kohoutky?
S blížícím se podzimem na tyto otázky narážíme stále častěji. Závěr prázdnin pro spoustu lidí letos neznamená jen konec letních dovolených, ale po loňské zkušenosti hlavně obavy z nadcházející topné sezóny a z částek na účtech za energie. Důvody pro obavy jsou na místě, jelikož stát stále nemá jasno v tom, jak bude vypadat konkrétní pomoc nejzranitelnějším domácnostem. Co můžeme čekat od cen energií a jakou pomoc lze očekávat od státu? Na tyto aktuální otázky odpovídá ve čtvrtém dílu podcastu Na koberečku expert na energetiku Jiří Koželouh.
Cena za energie následující zimu vzhledem k okolnostem velmi pravděpodobně znovu poroste. Jak moc a kolik domácností nárůst cen citelně zasáhne nelze s přesností předpovědět, nicméně některé odhady hovoří asi o 3 milionech lidí v Česku. Důvodem bude opět vysoká cena zemního plynu zapříčiněná probíhající válkou na Ukrajině a omezením dodávek plynu z Ruska, která ovlivňuje cenu elektřiny (viz předchozí díl podcastu, ve kterém Jiří Koželouh vysvětluje, jak se cena za elektřinu tvoří).
Aktuálně tedy není největším tématem to, zda ceny porostou, ale spíš jak moc a co by se stalo, pokud by Rusko vyplo kohoutky úplně. I s takovým scénářem je nutné počítat, i když lze polemizovat o jeho pravděpodobnosti, a stát by měl mít pro tuto situaci jasný plán. Nezpochybnitelným důsledkem by bylo ještě výraznější navýšení cen za energie, které by šlo ruku v ruce s řízeným omezováním spotřeby ze strany státu. Nejprve by zřejmě přišlo na řadu omezení průmyslu, nicméně i domácnosti by dle ministra Síkely pocítily změny např. v omezení vytápění (zdroj: aktuálně.cz).
Pomoc ze strany státu bude pro spoustu domácností v nadcházejících zimních měsících nepostradatelná. Stát aktuálně řeší podobu přímé finanční pomoci formou úsporného energetického tarifu. Alarmující je, že (na rozdíl od jiných evropských států) stále není jasno v tom, na základě jakých kritérií budou příjemci finanční pomoci, tzv. „zranitelné domácnosti“, definovány. Odborníci zdůrazňují nutnost zahrnutí sociálních kritérií jako je věk zákazníka, jeho zdravotní stav a další. Druhou neznámou je stále i konkrétní částka podpory, která v aktuálním návrhu MPO zcela chybí. Podle Petra Fialy bude o konkrétních částkách podpory rozhodnuto do konce srpna (zdroj: aktuálně.cz).
Naše energetika dlouho stála na místě a přešlapovala. Minulé vlády ignorovaly rozvoj obnovitelných zdrojů a podporu zateplování a úspor. Nyní se ukazuje, jak nezodpovědný krok to byl. Naše závislost na plynu nás činí zranitelnými. Každý z nás může začít se změnou. Zvažte, zdali dokážete najít způsoby, jak snížit svou spotřebou energie. Například nevytápět místnosti, které nikdo neobývá. Doma bychom neměli zbytečně přetápět. Díky termohlavicím to lze dobře regulovat.